Zeytin ağaçları mı hedefte? Başbakan Yıldırım'dan ZEYTİNLİK açıklaması

Zeytin ağaçları mı hedefte? Başbakan Yıldırım’dan ZEYTİNLİK açıklaması

Zeytin ağaçları mı hedefte? Başbakan Yıldırım’dan ZEYTİNLİK açıklaması

Başbakan Yıldırım’dan ‘zeytinlikler‘ iddialarına yanıt geldi.

Başbakan Yıldırım, zeytinliklerin kesileceğine dair iddialara yanıt verdi ve böyle bir şeyin olmadığı ifade etti. Başbakan Binali Yıldırım, Dolmabahçe Başbakanlık Ofisi’nde düzenlenen iftar yemeğinde iş dünyası temsilcileriyle buluştu.  Türkiye’nin zeytincilikte dünyanın 2. ülkesi haline geldiğini belirten Yıldırım, ”Buna rağmen zorunlu düzenlemeyi ‘Zeytin alanları talan ediliyor’ diye takdim etmek bu ülkenin hayrına değil.” ifadesini kullandı.

Yıldırım, hazırlanan reform paketinin zeytin meselesi üzerinden olumsuz bir algıya dönüştürüldüğünü söyleyerek konuşmasına şu şekilde devam etti:

‘Bu da hiç hak etmediğimiz bir şey. Onunla ilgili de şimdi komisyona o madde çekildi. Görüşülecek, konuşulacak. Size işin özünü söyleyeyim. Bu zeytinle ilgili, merayla ilgili konu meraların yok edilmesi değil, zeytin alanlarının talan edilmesi değil. Samimiyetle söylüyorum.

“YA AYNEN KABUL EDEBİLİR YA DA DEĞİŞTİREREK KABUL EDEBİLİR”

Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesine İlişkin Kanun Tasarısı’nın köpürtülerek doğru olmayan bir şekilde “zeytin yasası” haline getirildiğini dile getiren AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, “Bugün Komisyon Başkanıyla yaptığımız görüşmede üretim paketinin ikinci maddesi olan zeytinlikle ilgili düzenlemeleri komisyona çekecek. Diğer maddelerin İçtüzük 88’e göre görüşülmesine devam edilecek. Bu arada Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığının bu konuyla ilgili görüşleri alındıktan sonra taraflarla da bu konular değerlendirilmiş olacak. En uygun, doğru bir düzenlemenin yapılmasını arzu ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Elitaş, “Tasarıda zeytinliklerle ilgili bir madde kalmamış mı olacak?” sorusu üzerine, “Hayır öyle bir şey olur mu? İçtüzük 88’e göre komisyon o maddeyi yeniden görüşecek. Ya aynen kabul edebilir ya da değiştirerek kabul edebilir” dedi.

ZEYTİN YASASI nedir? Kapsamı neler? Yasa komisyondan geçti mi?

Facebook Comments

Comments:0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir